Fasolowa pasta „Pieczone jabłuszko”

Pasta z fasoli, ale tym razem w wersji na słodko. Wydanie z pieczonymi jabłuszkami, cynamonem oraz orzechami włoskimi. Można wyjadać łyżeczką, używać jako dodatek do placuszków, naleśników, owsianki lub posmarować nią np. podpieczony chlebek bananowy. Zamiast fasoli spokojnie można użyć ciecierzycy, lub w wersji bezstrączkowej dodać garść namoczonych nerkowców lub orzechów włoskich.

Taką jabłkową pastę można wykorzystać np. na wierzch tego sernika, a jeżeli lubisz jabłkowe desery to wypróbuj jeszcze jabłkowy Chai-Mus.

 

Fasolowa pasta „Pieczone jabłuszko”

1 słoik ok. 500ml

 

150g ugotowanej białej fasoli
650g jabłek, najlepiej kwaskowatych
1 łyżeczka cynamonu, z lekkim czubkiem
2 łyżki syropu klonowego, lub więcej do smaku
sok z 1/2 cytryny
1 łyżeczka oleju rzepakowego lub oliwy
kilka gałązek świeżego tymianku
szczypta soli
szczypta wanilii
2 łyżki oleju z orzechów włoskich lub 1 łyżka tahini
mleko roślinne do rozrzedzenia, opcjonalnie

Do podania: garść orzechów włoskich, 1 łyżeczka oleju, 1 łyżeczka syropu klonowego, szczypta soli

 

Jabłka (bez obierania) kroję na ćwiartki, a większe sztuki na ósemki i wycinam gniazda nasienne. Następnie układam w naczyniu żaroodpornym, skrapiam olejem, 1 łyżką syropu klonowego, sokiem z cytryny, posypuję cynamonem oraz solą i dorzucam gałązki tymianku. Wszystko mieszam rękoma i staram się tymianek wcisnąć pod spód jabłek. Wsadzam do piekarnika nagrzanego do 200′ i piekę około 30min.
W między czasie garść orzechów włoskich mieszam z olejem, syropem oraz szczyptą soli i również wkładam do piekarnika, aby się lekko podpiekły na około 6-8 min. Uważam by się nie przypaliły. Studzę.

Z jabłuszek usuwam tymianek i około 1/2 owoców odkładam do podania. Resztę jabłek przekładam do pojemnika, dorzucam fasolę, 1 łyżkę syropu klonowego, wanilię, olej z orzechów włoskich i blenduję na gładko. Jeżeli jest zbyt gęste to rozrzedzam mlekiem roślinnym. Próbuję i ewentualnie dosładzam lub dodaje więcej soku z cytryny.

Resztę odłożonych jabłuszek dzielę na mniejsze kawałki, a podpieczone orzechy lekko siekam. Pastę przekładam do słoiczka razem z dodatkami. Możemy je wmieszać w całość lub dodać na sam wierzch.

Dodaj komentarz

Prażone pestki dyni piżmowej

 Warto jeść pestki dyni. Oczywiście najzdrowsze są te zjadane na surowo bez obróbki termicznej. Ale w sezonie przerabiam takie ilości dyń, że zostaje mi zawsze ogrom

Read More »

Grzybowy krem z liśćmi kozieradki

  Jeżeli chociaż trochę lubisz spędzać czas w kuchni, na pewno czasem używasz nasion kozieradki. Nie dość, że bardzo zdrowa (m.in. pomaga przy trawieniu, cukrzycy, nadciśnieniu,

Read More »

Naleśniki z czarnego ryżu

  Jadacie czasem czarny ryż? Jest pyszny, lekko kleisty, lekko słodki o orzechowym posmaku. Tak naprawdę po ugotowaniu jego kolor to bardzo ciemny fiolet. A to

Read More »